Kvalitu zvuku ovlivňuje celá řada faktorů. Frekvenční rozsah je pro mnohé uživatele klíčovou vlastností sluchátek. Čím širší je rozsah, tím více detailů a nuancí v poslechu uslyšíte. Nicméně, každý jedinec vnímá frekvence jinak, a tak se frekvenční rozsah sluchátek liší podle individuálních potřeb. Průměrný člověk vnímá frekvence v rozsahu 16 až 20 000 Hz, a proto jsou nejčastěji dostupná sluchátka s frekvenčním rozsahem 20 až 20 000 Hz. Pokud hledáte sluchátka s dobrým basovým výkonem, měli byste se zaměřit na hodnoty nižšího rozsahu (basy představují frekvence asi do 256 Hz), zatímco pro reprodukci vysokých tónů budou lepší hodnoty vysokého rozsahu (frekvence zhruba nad 2 048 Hz). Frekvenční rozsah sluchátek Panasonic RP-HS33-D je 14 - 24000 Hz. Citlivost sluchátek určuje, jak efektivně dokážou přijímat signál ze zdroje. Čím vyšší citlivost sluchátek, tím hlasitěji mohou hrát při nižší spotřebě energie. Nicméně, při vysoké hlasitosti se spotřeba energie zvyšuje, což může být problém při poslechu hudby z mobilu. Hodnota citlivosti kolem 85 dB je vhodná pro klidné prostředí, zatímco hodnota kolem 90 dB umožňuje kvalitní poslech i v hlučnějším prostředí. Sluchátka s hodnotou citlivosti 100 dB a vyšší jsou vhodná pro extrémně hlučné prostředí, jako jsou koncerty. Sluchátka Panasonic RP-HS33-D mají citlivost 103 dB/mW.
Určitou roli hraje také zařízení, se kterým budete sluchátka nejčastěji využívat. Nižší hodnota impedance zhruba do 100 až 150 Ohmů je vhodná pro přehrávání z mobilní telefonů, notebooků či jiných přenosných přehrávačů, které nemají dostatečně silný zesilovač. Nižší odpor zajistí dosažení potřebné úrovně hlasitosti i s menším množstvím energie, díky čemuž je prodloužena výdrž přehrávače. Zároveň však s nižší impedancí dochází k většímu zkreslení zvuku. Sluchátka s vyšším odporem okolo 250 Ohmů a výše jsou pak vhodná spíše pro přehrání z opravdu výkonných zdrojů signálu nebo za využití sluchátkového zesilovače, jinak by zvuk z nich vycházející nemusel být dostatečně hlasitý. Současně vyšší impedance sluchátek zajistí i menší zkreslení zvuku. V případě těchto sluchátek dosahuje impedance hodnoty 16 Ohm.
Sluchátka se skládají z mnoha důležitých částí, mezi které patří i membrána, která je zodpovědná za přeměnu elektrického signálu na zvuk. Membrána s tloušťkou okolo 6 mm je velmi citlivá na změny vysokých frekvencí, ale méně citlivá na basy. Pro poměrně vyvážený zvukový profil se používá středně tlustá membrána o tloušťce okolo 10 mm, která dokáže reprodukovat jak basy, tak výšky. Membrána s tloušťkou okolo 20 mm není tak rychlá v reakci na změny zvukového signálu, a to má za následek horší poslech basů. Nicméně je velmi citlivá na vyšší frekvence. V případě tohoto modelu je membrána 14.8 mm.
Zobrazit více