Kvalitu zvuku ovlivňuje celá řada faktorů. Co se frekvenčního rozsahu týče, platí, že čím je širší, tím více detailu při poslechu uslyšíte. Rozsah, který však dokáže člověk vnímat je značně individuální. Průměrný člověk je schopen vnímat frekvence v rozsahu 16 až 20 000 Hz. Na trhu se tak nejčastěji setkáte se sluchátky s frekvenčním rozsahem 20 až 20 000 Hz. Nižší frekvence až do přibližně 256 Hz jsou považovány za basové. Čím nižší tedy bude spodní hodnota, tím lépe budou sluchátka reprodukovat basy. Naopak hodnoty přibližně od 2 048 Hz výše jsou výškové. Sluchátka s vysokou horní hranicí tak poskytnou mnohem přesnější reprodukci vysokých tónů. Philips SBC HS465 nabízí frekvenční rozsah 10 - 24000 Hz. Parametr citlivosti určuje, jak citlivě dokážou sluchátka přijímat signál ze zdroje. Čím vyšší hodnotou citlivosti sluchátka disponují, tím hlasitěji budou schopné hrát při menší spotřebě energie. Obecně totiž platí, že vyšší hlasitost při poslechu znamená i větší energetickou zátěž pro připojené zařízení. Pokud tak kupujete například sluchátka pro poslech hudby z mobilu, je tento údaj relevantní, jelikož nechcete, aby docházelo k přílišnému vybíjení baterie telefonu. Nižší hodnoty okolo 85 dB jsou vhodnější pro poslech v klidnějším prostředí (například doma nebo v kanceláři). Střední hodnoty okolo 90 dB dokážou zprostředkovat kvalitní poslech i v hlučnějším prostředí (například na cestách hromadnou dopravou nebo v kavárnách). Sluchátka s vysokou hodnotou citlivosti okolo 100 dB a více jsou pak konstruovaná do opravdu hlučného prostředí, jako jsou například koncerty. Philips SBC HS465 disponují citlivostí 104 dB.
Určitou roli hraje také zařízení, se kterým budete sluchátka nejčastěji využívat. Nižší hodnota impedance zhruba do 100 až 150 Ohmů je vhodná pro přehrávání z mobilní telefonů, notebooků či jiných přenosných přehrávačů, které nemají dostatečně silný zesilovač. Nižší odpor zajistí dosažení potřebné úrovně hlasitosti i s menším množstvím energie, díky čemuž je prodloužena výdrž přehrávače. Zároveň však s nižší impedancí dochází k většímu zkreslení zvuku. Sluchátka s vyšším odporem okolo 250 Ohmů a výše jsou pak vhodná spíše pro přehrání z opravdu výkonných zdrojů signálu nebo za využití sluchátkového zesilovače, jinak by zvuk z nich vycházející nemusel být dostatečně hlasitý. Současně vyšší impedance sluchátek zajistí i menší zkreslení zvuku. V případě těchto sluchátek dosahuje impedance hodnoty 32 Ohm.
Důležitou součástí sluchátek je membrána, která jednoduše řečeno přeměňuje elektrický signál na zvuk. Tenká membrána o tloušťce okolo 6 mm umí rychle reagovat na změny zvukového signálu a zlepšuje poslech vysokých frekvencí. Ovšem je méně citlivá na basy. Středně tlustá membrána okolo 10 mm poskytuje poměrně vyvážený zvukový profil, díky čemuž si užijete jak basy, tak i výšky. Silnější membrána okolo 20 mm neumí tak rychle reagovat na změny zvukového signálu, čímž zhoršuje poslech basů. Ovšem je citlivější na vyšší frekvence. Tento model disponuje membránou Mylar - 30 mm.
Zobrazit více